Уручене награде „Медијакултˮ Културног центра Војводине „Милош Црњанскиˮ за документарне филмове о Митру Суботићу Суби и Душку Трифуновићу
У Културном центру Војводине „Милош Црњанскиˮ данас су свечано уручене награде „Мeдијакултˮ, које се додељују с циљем да се подрже квалитетни филмски ствараоци.

Уредник и сценариста Владимир Бајић добитник је овогодишње награде за документарни филм „Прича о Субиˮ, у продукцији РТВ, док је специјална награда отишла у руке редитеља Бранка Лазића из Бања Луке за документарни филм „Живот је маскенбалˮ, у продукцији Радио телевизије Републике Српске.
Присутнима се обратио мр Ненад Шапоња, директор Културног центра Војводине „Милош Црњанскиˮ.
„Ово је једанаести, односно шести пут да додељујемо награду Медијакулт. Бавимо се вредновањем и захвалан сам члановима Жирија који из године у годину помажу овој институцији да буде управо то – једна вредносна квота и мерило. Када кажемо Душко Трифуновић, помислимо на музику пре свега, а не на поезију, а он је био и велики песник. Митар Суботић Суба је врло млад почео са експерименталном музиком, а оно што је после продуцирао многи су слушалиˮ, истакао је Шапоња.
Мирослав Стајић, председник Жирија, истакао је да су оба филма урађена веома вештим комбиновањем документарних материјала, аутентичних снимака и актуелних материјала.
„Филм о Суби је урађен на врло вешт начин. Коришћен је документарни материјал комбинован са аутентичним снимцима који су настајали у време када је Митар Суботић радио, уз данашњи актуелни материјал. Филм није једна класична ретроспектива. Врло је вешто урађен да се у даху гледа и да се ужива и у музици и у причи. Душко Трифуновић је био тај који је отварао врата рокерима, који им је омогућавао да дођу до медијског неба. Ми који смо имали част и срећу да га упознамо, нисмо имали ту врсту перцепције о њему, коју открива овај документарни филм. У филму је пуно детаља које нисмо имали прилике ни кроз књиге да сазнамо. Урађен је професионално и веома вешто, комбиновањем са актуелним материјалом његових савременика и људи којима је помогао у каријериˮ, рекао је Стајић.
Присутнима су се обратили и награђени – Владимир Бајић и Бранко Лазић.
„Свака историја има своје учеснике, а сви учесници имају своје и туђе историје онако како их следбеници или чиниоци времена доживљавају па шаљу даље у вечност. Захвалан сам Културном центру Војводине Милош Црњански и поносан на овако великом признању, јер смо још једном доказали да божанствени Суба јесте бесмртан и да вансеријски труд великог креативног РТВ тима још једном показује да је најбољиˮ, истакао је Бајић.
Бранко Лазић се захвалио Жирију који је високо вредновао филм о Душку Трифуновићу, истичући да је он уједно и смешан, и горак, и сладак, као и епоха у којој је Душко стварао.
Културни центар Војводине „Милош Црњански” додељује награду „Медијакулт” која има за циљ да афирмише и подржи креативно ТВ стваралаштво у области културе и унапреди сарадњу с медијским и продукцијским кућама у Војводини, региону и дијаспори.
Из медија