ИЗЛОЖБА ВЕРОЉУБА НАУМОВИЋА
У организацији Културног центра Војводине „Милош Црњански“, у петак 22. новембра 2024. у 19 часова, у Културном центру војводине „Милош Црњанскиˮ (Војводе Путника 2), биће отворена Изложба Верољуба Наумовића.
Верољуб Наумовић је рођен 1990. у Новом Саду. У истом граду је 2009. завршио општи смер у Гимназији „Лаза Костићˮ. Димпломирао је 2017. године ОАС Вајарства на Академији Уметности у Новом Саду у класи проф. Богдана Шупута, а 2019. МАС Вајарства на истој академији. Од 2018. ради на Академији као срадник на Катедри за вајарство.
Од 2015. је активан у пољу уметности. Одржао је четири самосталне изложбе и учествовао на великом броју групних изложби. Од стране Швајцарске Амбасаде награђен је за свој рад 2020. године на изложби „Приватна вредност #3ˮ. Поред рада у пољима уметности и просвете, бави се и специјалним ефектима за филм, обично у капацитету вајара и фабрикатора. Учествовао је у продукцији шест дугометражних филмова и неколико краћих продукција, као и једне позоришне представе. Суоснивач и сувласник је фирме за израду специјалних ефеката Cinergy FX.
Верољуб Наумовић истражује методе којима уметност ствара искуства и начине на који та искуства делују на субјекат. Интересује га искуство гледања и стварања, пре него презентовања конкретних идеја. Уметност коју ствара је акцентовање формалности и тежи да примени људску форму на начин који није ни семиотички нити реторички, у потпуности свесно неизбежности читања рада кроз те оквире. Тако смисао остаје на публици, постављен негде између хиперреализма и минимализма, мекоће и тврдоће, заводљивости и одбојности, онтологије и естетике, посматрача и посматраног.
„Изложени радови су кулминација система израде скулптура који развијам задњих пар година. У питању су скулптуре специфичног изгледа, изузетно затегнуте форме, која као свој контрапункт има рустичност текстуре, омогућавајући материјалности теракоте да дође до пуног изражаја. Како бих постигао такав изглед, примењујем добро познату технику кверчовања и калупе који су настали употребом 3Д штампе. Тематика самих радова је везана за човеково међудејство са технологијом. Специфична текстура коју 3Д штампа оставља као сведок свог процеса долази у сукоб са природном текстуром теракоте и тиме подражава и продубљује саму тему“, речи су Верољуба Наумовића.