„Ritam ravnice i moraˮ – kulturna saradnja i razmena umetničkih programa između Vojvodine i Istre

Nastavlja se tradicija kulturne saradnje i razmene umetničkih programa između Vojvodine i Istre. Program pod nazivom „Ritam ravnice i moraˮ održaće se u Puli u četvrtak, 5. decembra u organizaciji Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanskiˮ i Istarske kulturne agencije (Agenzia culturale Istriana).

Cilj ove manifestacije je razmena iskustva i predstavljanje kulturnih potencijala, projekata i ustanova/organizacija civilnog društva Istre i Vojvodine – regija koje karakterišu višejezičnost, multikulturalnost i interkulturalnost.

Program će se odvijati u bioskopu Valli i kafe baru La Resistance.

17 č bioskop Valli – projekcije savremenih kratkih, igranih i dokumentarnih filmova mladih autorki iz Vojvodine, po izboru selektorke Milane Nikić

Ko je sad taj Ika Bašić? – 28 min, Tamara Trninić

– Šafarikova 19 – 20 min, Lana Pavkov

– Večera sa Ljubom – 14 min, Divna Stojanov

– Muve bez glave –  14 min, Milana Nikić

Najtopliji dani leta – 22 min, Maša Šarović

21 č –  La Resistance, koncert

Za zagrevanje publike zadužen je Duo Čurčić/Tasić, novosadski dvojac čije prijateljstvo i zajedničko stvaranje u raznim novosadskim sastavima i projektima traje preko petnaest godina. Počeli su u rok bendu, pa preko standardne džez muzike i različitih fuzija, najprikladnije preklapanje nalaze u improvizacijama.

Marko Čurčić za bas gitarom i pedal efektima, a Nemanja Tasić za svedenim bubnjevima u duu sviraju u kontekstu slobodne improvizacije sa elementima ambijentalne, redukcionističke i groove muzike.

Sledi Lenhart Tapes – „Jedan čovjek – četiri vokmenaˮ – udomaćen rezime Vladimira Lenharta poznatijeg kao Lenhart Tapes. Deset godina je nastupao po kontroverznim festivalima, na velikim binama i u zagušljivim podrumima, a 2021. godine je odlučio izaći iz ilegale i objaviti muziku za širi krug ljudi. Vinilnom albumu „Duetiˮ je dodao ove godine i „Densˮ. Poznavaoci bi rekli da je Lenhart Tapes stvorio jedan sofisticirano divlji muzički zombi-žanr prožet world muzikom, noisom, etnom, industrialom i folkom. Dok na njegovim nastupima u pozadini besne lupovi, on se obrušava na svoje sprave uvijajući trake kaseta potenciometrima poput gitariste u zanosu solaže.

I za sam kraj, kako i priliči, nastupiće jedna DJ dama pod pseudonimom „Beton i Šljokiceˮ. Filmska rediteljka danju, noću DJ, balansira između dva sveta – muzike i režije –  koja se stapaju na jednom mestu: sceni.

Njen muzički izraz, poput filmskog, oslanja se na umetničku slobodu. Kroz eklektične DJ setove (disko halal, afro house, funk, hip-hop, yugo disko, electronic, dance, turbo) neopterećena formom, već sadržajem, gradi hipnotizirajući narativ svake zabave. Cilj je uvek isti – stvoriti atmosferu koja muziku i ples pretvara u ritual zajedničkog oslobađanja.

Početkom 2025. godine, oranizovaće se nastavak revije kratkih, igranih i dokumentarnih filmova iz Vojvodine, takođe u pulskom bioskopu Valli i po izboru selektorke i rediteljke Milane Nikić.

Filmovi koji će biti prikazani:

Sam pred sobom, dokumentarni 60′, 2024 – Dragoljub Elčić (Dokufilm o Savi

Šumanoviću)

Kristina, dokufikcija 90′, 2022 – Nikola Spasić

Prvak sveta, dokumentarni, komedija 11′ –  Lana Pavkov

9-5, igrani 26′, Grad, igrani 12′ i U tvojim rukama, igrani 10′ Maša

Šarović

24h Ljubav, dokumentarni 12′ i Dostavljačke price, dokumentarni 14′ – Milana Nikić